Een te lange afstand tot de werkplaats en tot een stopcontact. Struikelen over een wirwar van stroomkabels. Of een stroompunt dat al gebruikt wordt door andere vakgenoten. Vervelend. Eigenlijk wil je als bouwvakker overal je eigen stopcontact meenemen. Die oplossing is er nu in de vorm van het nieuwe SYS-PowerStation van Festool.
Het mobiele stroomstation SYS-PowerStation van Festool biedt met permanent 3680 watt en een piekvermogen tot 11.000 watt genoeg vermogen voor alle netgebonden gereedschappen, grote zaag- en boormachines en stofzuigers. Volgens Festool worden de machines aangedreven zonder vermogensverlies, net als bij een normaal 230V-stopcontact. De leverancier beweert dat het SYS-PowerStation een gehele werkdag stroom biedt voor de meest gangbare klussen op de bouwplaats. Uiteraard is het apparaat compatibel met elk netgebonden gereedschap van andere fabrikanten.
Flexibel en onafhankelijk gebruik
Volgens productmanager Danny Huijzer van Festool was er bij de eindklanten (een breed scala aan zzp’ers en (af)bouwbedrijven) een grote behoefte aan een onafhankelijk, mobiel stopcontact, dat je overal mee naartoe kunt nemen. “De vraag naar flexibel en onafhankelijk gebruik van de netgebonden machines is erg groot. Er blijven altijd voldoende apparaten die niet op 18 volt beschikbaar zijn of onvoldoende hun werk op dat voltage doen. De afstand naar een stroompunt op een bouwplaats is vaak een uitdaging. En als er dan een stroompunt is, blijft het de vraag of er nog een stopcontact over is. Met het SYS-PowerStation ben je compleet onafhankelijk van welke klassieke energiebron dan ook. De beschikbaarheid van stroom is geen issue meer en daarmee kun je een werkdag met zekerheid inplannen.”
Planbare werkdag met mobiel powerstation
De ingebruikname van het mobiele stroomstation is simpel. Je plaatst het powerstation waar je het wilt hebben en schakelt het apparaat in door middel van een schuifknop. Dit is de transportschakelaar aan de binnenzijde. Daarna zet je de powerknop aan door middel van een drukknop aan de voorzijde. Wanneer je één gereedschap aansluit, plug je de stekker uiteraard direct in het stopcontact. Sluit je ook nog een stofzuiger aan, dan gebruik je de aardlekschakelaar van dat apparaat en plaats je daar de stekker in. Zodra de werkdag erop zit kan het powerstation thuis worden opgeladen. Dat is in 3,5 uur gebeurd.
Tekst gaat verder onder de foto’s
Het apparaat slaat 1500 watturen energie op. Daarvoor is een indrukwekkend pakket van Li-ion cellen benodigd, genoeg voor maar liefst 19 accu’s! Gevolg is wel dat het stroomstation 16 kg weegt, maar hij kan vervoerd worden met een systainer van Festool of via andersoortig transport. Het apparaat is beveiligd tegen overbelasting. Het enige Festool-gereedschap dat niet kan worden aangesloten op het SYS-PowerStation is de tafelzaag, model TKS 80 met SAW-stop-technologie, omdat de aansluiting geaard moet zijn. Verder zijn alle gereedschappen, ook de ‘zware jongens’ voor industrieel gebruik, geschikt om op het powerstation aan te sluiten.
Aanschafprijs
De aanschafprijs is met bijna 3000 euro best pittig. Volgens Huijzer wordt die prijs grotendeels bepaald door de technologie die het SYS-PowerStation aan boord heeft. Volgens de productmanager van Festool is de prijs vaker voer voor discussie. “Het hangt van een aantal omstandigheden af. Waar geef je als gebruiker de voorkeur aan? Welke voor- en nadelen wegen het zwaarst? Welke kosten komen erbij als je bijvoorbeeld een dieselgenerator aanschaft voor onafhankelijk elektriciteitsgebruik: onderhoudskosten, stookkosten of vervoerskosten? Antwoorden op dit soort vragen dragen bij aan een verantwoorde keuze.”
Alternatief voor dieselgenerator
De dieselgenerator werd zojuist genoemd. Het SYS-PowerStation is volgens Festool het milieuvriendelijke alternatief, want het apparaat veroorzaakt geen emissie, geluidsoverlast en uitlaatgassen. Bovendien scheelt het de gebruiker aanschaf van diesel en transportkosten.
Veel grote eindklanten van Festool hebben al een aanvraag voor het mobiele powerstation gedaan. Waarschijnlijk zullen dealers in de eerste week van juni de eerste exemplaren leveren.
Praktijkvoorbeelden
De mogelijkheden met Festool gereedschap/accessoires en het SYS-PowerStation:
– 50 uitsparingen voor een kookplaat met de invalcirkelzaag.
– 560 afkortzaagsneden in parket plus afzuiging met de afkortzaag.
– 3000 afkortzaagsneden in sparconstructiehout van 40 x 98 mm.
– Met stofzuiger en Planex meer dan 200 m2 oppervlakte schuren.
– Opladen van 22 stuks 18V 4,0 Ah-accu’s.
Discussie zien we graag op Aannemervak, maar wel met respect voor elkaar. Wij vragen daarom om onder volledige naam te reageren. Lees onze andere regels voor discussie hier. Met het plaatsen van een reactie verklaart u zich akkoord met deze regels.