Een grote coalitie van brancheorganisaties pleit voor de invoering van een ‘Deel- en Omscholings-NOW’. Dit staat in een brief aan minister Koolmees van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Onder de initiatiefnemers onder andere Bouwend Nederland, FME, Aannemersfederatie Nederland (AFNL) en Techniek Nederland.
De aangepaste NOW-regelingen zou vanaf 1 september voor bedrijven in de techniek, bouw, infra, industrie en ontwerpbranche moeten gelden. Deze moeten werknemers in staat stellen om de tijd die ze niet kunnen werken te besteden aan bijscholing (Deel-NOW) of omscholing (Omscholings-NOW).
Aanvulling op huidige NOW
De huidige NOW-regelingen zorgen ervoor dat werkgevers een deel van de loonkosten vergoed krijgen voor werknemers waarvoor nu minder of geen werk is. Met de Deel- en Omscholings-NOW willen de werkgevers ervoor zorgen dat zij met behulp van bijscholing en omscholing technische vakmensen kunnen behouden en nieuwe vakmensen uit krimpsectoren kunnen aantrekken.
Deel-NOW
Bedrijven die te maken krijgen met forse vraaguitval, ontvangen in deze periode een gedeeltelijke loonkostenvergoeding voor werknemers voor wie zij minder werk hebben. Met de Deel-NOW benutten deze werknemers de tijd die zij niet werken voor bijscholing of een vakopleiding. Die bijscholing wordt voor een deel gefaciliteerd vanuit een bedrijfstakplan of andere scholingstrajecten. De deel-NOW zou moeten regelen dat ook de overheid bijdraagt aan de bijscholing.
Omscholings-NOW
Een Omscholings-NOW kan werknemers in bedrijfstakken met een minder gunstig toekomstperspectief de mogelijkheid bieden om zich te kwalificeren voor een baan in een meer kansrijke sector. De brancheorganisaties zien veel kansen ná de coronacrisis. Zij verwachten binnen afzienbare tijd een tekort ontstaan aan (technische) vakmensen. De Omscholings-NOW moet dat tekort ondervangen. De regeling zou ook ingezet kunnen worden voor omscholing binnen een bedrijfstak.
Brede steun
Een groot aantal brancheorganisaties ondersteunt het voorstel aan minister Koolmees van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Behalve Bouwend Nederland, FME, Aannemersfederatie Nederland en Techniek Nederland zijn dat Nederlandse Vereniging voor Afbouwbedrijven (NOA), Koninklijke OnderhoudNL, Cumela, Vereniging van Waterbouwers, GeoBusiness Nederland, Federatie Technologiebranches (FHI), NVKL en Branchevereniging Nederlandse architectenbureaus (BNA). Deze branches vertegenwoordigen in totaal ruim 23.000 bedrijven met 775.000 werknemers en meer dan 200 miljard euro omzet.
Discussie zien we graag op Aannemervak, maar wel met respect voor elkaar. Wij vragen daarom om onder volledige naam te reageren. Lees onze andere regels voor discussie hier. Met het plaatsen van een reactie verklaart u zich akkoord met deze regels.