#Bouwtechniek

Dit zijn de 10 meest gemaakte fouten bij natte verend opgelegde dekvloeren

Verend opgelegde dekvloeren en met name de natte verend opgelegde dekvloer met een zandcement of anhydriet dekvloer geven regelmatig problemen. Het is namelijk een absolute vereiste dat de dekvloer vrij gehouden is van het opgaande werk en er geen contactpunten mogen zijn tussen de dekvloer en de onderliggende basisvloer. De praktijkrichtlijn NPR 5070 geeft aanwijzingen voor de uitvoering.

Na een succesvolle introductie in Duitsland in de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw zijn pogingen gedaan om de ‘zwevende dekvloer’, zoals de verend opgelegde dekvloer destijds heette, in Nederland te introduceren. Het rapport De zwevende dekvloer… een westers sprookje? van ingenieur M.C. Gomperts spreekt weliswaar van verbeteringen van 5 tot 12 dB ten opzichte van een even dikke massieve vloer, maar in de loop van de jaren zestig komen steeds meer negatieve resultaten aan het licht.

Door de vele fouten, mogelijk als gevolg van het niet halen van de vereiste nauwkeurigheid bij de uitvoering, en de slechte resultaten, is de constructie na 1970 nauwelijks meer in Nederland toegepast. Dat verandert vanaf 1993 als de verend opgelegde dekvloer in beeld komt als constructie om de contactgeluidisolatie in dure appartementen te verhogen. Na 2003, als de minimum contactgeluidisolatie-eis in het Bouwbesluit met 5 dB wordt verhoogd, wordt de verend opgelegde dekvloer steeds vaker toegepast. Maar fouten komen nog steeds geregeld voor.

De tien meest gemaakte fouten bij de toepassing van natte verend opgelegde dekvloeren.

  1. Beide spouwbladen van lichte woningscheidende wanden zijn geplaatst op doorlopende verend opgelegde dekvloeren.
  2. Kantstroken langs het opgaande werk ontbreken.
  3. Installatieleidingen veroorzaken contactpunten tussen dek- en basisvloeren.
  4. Stuclagen sluiten de kantstroken kort.
  5. De verend opgelegde dekvloeren zijn niet onderbroken tussen gemeenschappelijke verkeersruimten en woningen.
  6. De waterdichte lagen zijn niet goed op elkaar of op de flap van de kantstrook afgetaped.
  7. Wanden die op de verende dekvloer staan maken star contact met het opgaande werk.
  8. Verankeringen van balkons en houtachtige binnenspouwbladen veroorzaken koppelingen tussen basisvloer en dekvloer.
  9. Verend opgelegde dekvloeren van verblijfsruimten en/of gangen komen in contact met star aan de basisvloer gekoppelde dekvloeren van bijvoorbeeld badkamers of technische ruimten.
  10. Bij verend opgelegde dekvloeren wordt er niet impliciet van uitgegaan dat voldaan wordt aan LnT,A ≤ 49 dB.

Discussie zien we graag op Aannemervak, maar wel met respect voor elkaar. Wij vragen daarom om onder volledige naam te reageren. Lees onze andere regels voor discussie hier. Met het plaatsen van een reactie verklaart u zich akkoord met deze regels.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Schrijf je in voor de Aannemer nieuwsbrief

Elke week de laatste ontwikkelingen uit de aannemerij ontvangen in je mailbox?
Sluit je aan bij ruim 6.600 bouwprofessionals en mis niets!