Het technisch tekenprogramma AutoCAD is na ruim 40 jaar nog steeds relevant voor de bouwsector. Vooral voor 2D tekeningen gebruiken aannemers, architecten en constructief ontwerpers het softwareprogramma van het Amerikaanse bedrijf Autodesk in grote mate. Onlangs verscheen de versie 2025 die tal van features bevat die slimmer en sneller samenwerken met AutoCAD bevorderen.
Voordat consultant building Solutions Walther Seton van Cadix dieper ingaat op de meest opvallende veranderingen en verbeteringen van de laatste versie van AutoCAD, wil hij wel iets kwijt over de marktpositie van het meest populaire en bekende technische tekensoftwareprogramma. Jazeker, er zijn de laatste jaren concurrenten bijgekomen, zoals LibreCAD, FreeCAD, QCAD, CorelCAD en SketchUp. Enkele daarvan zijn open source oplossingen en kunnen dus voordeliger en flexibeler in gebruik zijn dan AutoCAD, dat alleen in licentie afgenomen kan worden.
Programma vol features
Maar volgens Seton kunnen bovengenoemde softwareprogramma’s in het 2D tekenen qua mogelijkheden niet tippen aan het in zijn ogen zeer complete AutoCAD. “Dit programma bevat zoveel features die Autodesk en de AutoCAD gebruikers in 40 jaar hebben ontwikkeld en uitgebreid”, vindt Seton. “AutoCAD is zeer breed bruikbaar en technische detailleringen in 2D zijn optimaler uit te werken dan in een programma zoals het nu populaire SketchUp.”
Veranderingen in AutoCAD 2025
Ingaande op de recent verschenen 2025 versie van AutoCAD valt een aantal aanpassingen c.q. verbeteringen op ten opzichte van de vorige versie. Zo wordt het in de 2025 versie makkelijk om vlakvullingen toe te voegen aan de tekeningen door middel van patronen, vullingen en paden zonder vooraf gedefinieerde vormen of afgebakende grenzen te maken. “Het klinkt simpel, maar in mijn ogen heeft de dagelijkse gebruiker hier veel baat bij”, licht Seton toe.
Verder benoemt hij de zogeheten Smart Block technologie op basis van AI . Deze herkent een repeterend aantal geometrisch gelijke objecten als zodanig. Via een bepaald commando maakt de gebruiker van deze objecten automatisch blocks in de tekening. Dat scheelt de gebruiker veel tijd met kopiëren en aanpassen van de objecten.
Daarnaast valt volgens Seton op dat er in laatste AutoCAD-versie veel aandacht is besteed aan projectsamenwerking in de cloud. Gebruikers kunnen bij het samenwerken in een AutoCAD project goed zien wat iemand heeft veranderd door middel van kleuren en vormen.
Discussie zien we graag op Aannemervak, maar wel met respect voor elkaar. Wij vragen daarom om onder volledige naam te reageren. Lees onze andere regels voor discussie hier. Met het plaatsen van een reactie verklaart u zich akkoord met deze regels.