Er komt een jurist bij Petrus aan de hemelpoort. De jurist vraagt aan Petrus: “Waarom nu al, ik ben nog maar 58 jaar.” Petrus antwoordt dat hij heeft berekend dat hij minstens 85 jaar moet zijn in verband met zijn gedeclareerde uren.
In ons vak maken wij ook gebruik van de diensten van een aantal juristen. Toch kiezen bepaalde ondernemers ervoor een eigen jurist in de arm te nemen. Een voorbeeld: de accountant van een bedrijf adviseert om advocatenkantoor X te nemen en de ondernemer gaat daarin mee. Het gaat hier om een bevriende relatie van de accountant. De werkzaamheden bestaan uit het begeleiden van de aandelentransactie, zoals de koopovereenkomst en overige overeenkomsten. Al snel zagen we dat het fout ging en informeerden de ondernemer hierover. Op een bepaald moment waren drie juristen bezig met de overeenkomsten. Uiteindelijk komt de totale factuur op dertigduizend euro. Een schandalig hoog bedrag in onze ogen.
Pas op dat de uren niet de pan uit rijzen
Mijn advies: vraag eerst een prijsopgave en ga nooit te werk onder het motto: ‘We zien wel waar het eindigt’. Voor je het in de gaten hebt, zitten meerdere juristen op het traject en rijzen de uren de pan uit. Nog een voorbeeld: een echtscheiding en de daaruit voortkomende discussie over onder andere de waarde van een bedrijf wordt begeleid door een van de grootste accountantskantoren. Het einde is nog niet in zicht, maar de kosten bedragen al 300.000 euro. Kan het nog gekker?
Dus nogmaals: vraag eerst een offerte aan en informeer hoeveel juristen zich moeten buigen over uw zaak.
Richard olde Hartman is directeur van Olde Hartman Advies, overnamespecialist in de bouwnijverheid.
Deze column is eerder gepubliceerd in Aannemer 4-2024.
Discussie zien we graag op Aannemervak, maar wel met respect voor elkaar. Wij vragen daarom om onder volledige naam te reageren. Lees onze andere regels voor discussie hier. Met het plaatsen van een reactie verklaart u zich akkoord met deze regels.